25 Kasım 2010 Perşembe

Dökme demir mutfak eşyaları hakkında önemli uyarılar

Şu anda satılmakta olan birçok farklı dökme demir mutfak eşyası markası var.Hangisini alalım ,nasıl bakımını yapalım diye düşünüyor olabilirsiniz.
Önemli bir nokta hakkında uyarıda bulunmayı vicdanım adına gerekli buluyorum.

Dökme demir eşyanız paslanıyorsa bilin ki emayeli değildir.Bunun alternatifi yoktur.Çünkü emaye bir tür püskürtülmüş camdır.CAM PASLANMAZ.
Emayeli tavanın ve tencerenin hem alt hem de üst yüzeyi emaye ile kaplanır.Sadece üst ve alt yüzeylerin birleştiği yerler emayesiz şekilde açıkta kalır.Dolayısıyla ham demirdir ve paslanabilir.
Bu nedenle eğer bir tavanın iç veya dış yüzeyinde herhangi bir yer ıslak kaldığında paslanmışsa o emayeli değildir.Çünkü cam yani emaye Paslanmaz.

Yine emayeli olmayan tavalar açık gözeneklere sahip olduğu için yıkarken kullandığınız deterjanı absorbe eder.Ve o deterjan durulanarak çıkmaz.Bir sonraki pişirmede yiyeceklerinize karışır.Dolayısıyla emayesiz tava ve tencerelerinizi sadece sıcak su ve fırça ile yıkamalısınız.Deterjan kullanmamalısınız.

Ham dökme demir tava ve tencerelerin nasıl temizlenmesi gerektiğiniyukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.

İçine su koyarak kaynatma ve kazıyarak çıkarma yöntemini silikon bir spatula ile emayeli tavalarınız için de kullanabilirsiniz.Ama daha sonraki adımları tekrar etmenize gerek yoktur.Deterjan ve plastik fırça ile yıkayabilir ve bezle kurulayıp kaldırabilirsiniz.

Hiç yorum yok: